İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 37.kez düzenlediği Vodafone İstanbul Maratonu büyük bir katılımla başladı. Değişik kategorilerdeki maratonun Halk Koşusu Startını İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş,Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu,  Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ile İstanbul Valisi Vasip Şahin verdi.

Türkiye Beyazay Derneği'de bu yıl ilk kez İstanbul Maratonu'na katıldı ve engelli-engelsiz bireyler köprünün üstünde beraber yürüyüş yaptı.T.C. Cumhurbaşkanlığı Himayelerinde yürütülen '' Aşmak İçin Hareket '' Kampanyası kapsamında engelli ve engelsiz bireyler dışlama ve ön yargılara dikkat çekmek için maratonda yerini aldı.

Türkiye Beyazay Derneği Genel Başkanı Lokman AYVA engelli vatandaşların toplumun en önemli değerleri olduğunu vurgulayarak , '' Bu kampanyayla engelli insanlarımıza karşı ön yargılar , dışlama , olumsuz bakış ve davranışlar aşılacak.Engelleri aşmak için birlikte spor yapacağız. Her türlü engeli,sorunu aşmak için engelli ve engelsiz bir arada ,birlikte koşacak , birlikte yürüyeceğiz '' dedi.